753
post-template-default,single,single-post,postid-753,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Szybki i korzystny rozwód – jak to zrobić?

Kiedy możliwy jest szybki i korzystny rozwód? Nasi adwokaci i prawnicy opisują sytuację, w których sprawa rozwodowa może zostać szybko zakończona na naszą korzyść. Zachęcamy do zapoznania się z analizą najczęstszych przypadków.

Szybki rozwód - podpisanie dokumentów rozwodowych

Specyfika, jak i przebieg spraw rozwodowych wpływają na to, że są one zaliczane do jednych z najtrudniejszych problemów, z jakimi mierzy się na co dzień wiele osób. Dotyczą bowiem zazwyczaj rewolucyjnych zmian w życiu małżonka czy małżonków. Są niezwykle trudnymi emocjonalnie przeżyciami dla każdej stron. Rozwody są też bardzo delikatnymi i intymnymi przypadkami. Dlatego jak najbardziej uzasadnione jest to, że odbywają się za zamkniętymi drzwiami, bez udziału publiczności. Poza tym podczas procesu pojawiają się różne krępujące sytuacje, światło dzienne ujrzeć mogą wstydliwe tematy wynikające ze wspólnego pożycia. Nie brakuje też oburzenia, gdy pojawiają się pytania o intymne rzeczy czy o inne „niewygodne” rzeczy. Zanim więc ruszy machina związana z prawnym rozwiązaniem stosunku małżeńskiego, warto zasięgnąć porady prawnika rozwodowego. W naszej kancelarii w Warszawie bez problemu można znaleźć taką osobę specjalizującą się w prawie rodzinnym i mającą odpowiednie doświadczenie. Może ona pomóc jak najmniej boleśnie i szybko przebrnąć przez sprawę. Dobry adwokat przede wszystkim wdroży klienta w specyfikę spraw rozwodowych, pomoże zebrać niezbędny materiał dowodowy oraz opracuje plan działania. W tym wszystkim najważniejsze jest oczywiście dobro osoby, którą reprezentuje. Klient musi wyrazić zgodę na to, jaką strategię obejmie reprezentujący go prawnik.

Tylko sąd orzeka rozwody

Aby sąd mógł orzec rozwód, między małżonkami musi nastąpić rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że ustała między nimi więź gospodarcza, materialna, psychiczna i fizyczna.

Wyrok rozwodowy może nastąpić:

  • bez orzekania o winie,
  • z orzeczeniem winy jednego z małżonków,
  • orzeczeniem winy obu stron.

Najszybszą opcją są sprawy rozwodowe bez orzeczenia o winie obu stron. Warunkiem jest jednak to, że jeśli pozew o rozwód składa jedna ze stron, to druga musi koniecznie napisać odpowiedź na pozew, w której poprze i zgodzi się ze wszystkimi twierdzeniami pozwu. I tu może bardzo przydać się pomoc prawnika rozwodowego.

Bez orzekania o winie na jednej rozprawie

Jeśli obie strony zgodnie wniosły o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie jednej z nich, to wówczas wyrok sądu może zapaść już na pierwszej rozprawie. Pomóc w tym może zarówno dobrze napisany przez dobrego adwokata pozew rozwodowy, jak i sam fakt, że małżonkowie wykazują wolę dogadania się co do podziału wspólnego majątku, opieki rodzicielskiej i alimentów. Sąd dysponując zgodnym wnioskiem obojga stron, może odstąpić od ustalenia jednoznacznej winy, jak również uznać, że kwestia właśnie podziału majątku nie zajmie zbyt wiele czasu. Zezwala na to art. 57 par. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Czego można się spodziewać po takim wyroku? W praktyce oznacza to, że następuje równy podział kosztów rozwodu. Trzeba się liczyć z tym, że mogą być wysokie, jeśli sąd powoła biegłych np. z zakresu nieruchomości. Ich zadaniem będzie oszacowanie wartości wspólnego majątku do podziału.

Zgodni co do dzieci

Jeśli małżonkowie mają dziecko/dzieci w pozwie o rozwód koniecznie trzeba wskazać wysokość alimentów, które będą płacone na dziecko/dzieci. Nawet jeżeli małżonkowie nie będą chcieli alimentów, to sąd i tak w przypadku nieletniego dziecka będzie musiał je zasądzić. Płacić je będzie ten małżonek, z którym dziecko nie mieszka. W momencie, gdy małżonkowie dojdą do porozumienia w tej kwestii, mogą wskazać jakąś symboliczną kwotę np. 100-200 zł miesięcznie.

Oprócz tego adwokat, którego specjalnością są rozwody, zadba o to, aby do pozwu dołączyć także podpisane przez oboje rodziców porozumienie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem po rozwodzie. Mogą także zawrzeć ugodę co do innych rzeczy związanych z dziećmi takich jak np. czas trwania i ilość wizyt drugiego rodzica. Zawarty we wniosku rozwodowym plan wychowawczy może wpłynąć na to, że sąd będzie bardziej przychylny, aby daną sprawę rozpatrzyć w ciągu jednej rozprawy. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że sąd może odmówić rozwodu, jeśli uzna, że nie będzie to korzystne dla dzieci. Takie sprawy rozwodowe są spotykane w praktyce.

Kwestie alimentów dla małżonków

W przypadku decyzji sądu o rozwodzie bez orzekania o winie małżonków, regulowana jest także kwestia ewentualnych alimentów, płaconych przez jednego małżonka drugiemu. Zgodnie z prawem do tego świadczenia zobowiązany jest ten, kto został uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego i tylko, i wyłącznie wtedy, kiedy ten drugi małżonek znajduje się w stanie niedostatku. Czyli, jeśli któraś z osób chciałaby w tej sytuacji uzyskać alimenty od małżonka, musi dodatkowo wykazać swój niedostatek. Do tego jeszcze dochodzi ograniczenie czasowe – obowiązek alimentacyjny względem drugiego małżonka wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Może także wcześniej w sytuacji zawarcia nowego małżeństwa przez małżonka uprawnionego do alimentów.

Na szybkość orzeczeń rozwodów z pewnością pozytywnie wpływa zawsze współpraca małżonków. Jeśli nie będzie orzekania o winie – nie pojawi się też problem przesłuchiwania świadków.

Te, jak i wszelkie inne kwestie omówi najlepiej prawnik. Nasza kancelaria w Warszawie to miejsce, gdzie można się umówić na spotkanie z adwokatem rozwodowym.

 

Zobacz również inne wpisy w kategorii Rozwody

 

Zdrada małżeńska - odbicie mężczyzny całującego kochankę w oku żony
Czy zdrada wpływa na podział majątku?

Czy i w jaki sposób zdrada wpływa na podział majątku podczas sprawy rozwodowej? Nasi specjaliści przeanalizowali najczęstsze przypadki, szczegółowo omówili i przygotowali szereg porad prawnych, które pomogą korzystnie rozwiązać związek małżeński.

Podpisanie dokumentów rozwodowych po szybkiej rozprawie
Szybki i korzystny rozwód – jak to zrobić?

Kiedy możliwy jest szybki i korzystny rozwód? Nasi adwokaci i prawnicy opisują sytuację, w których sprawa rozwodowa może zostać szybko zakończona na naszą korzyść. Zachęcamy do zapoznania się z analizą najczęstszych przypadków.

Jak przygotować się do pierwszej rozprawy o rozwód w sądzie
Jak się przygotować do rozprawy rozwodowej w sądzie?

Czeka Państwa sprawa rozwodowa i zastanawiają się Państwo w jaki sposób przygotować się do takiej rozprawy? Nasi prawnicy i adwokaci rozwodowi przygotowali szereg przydanych porad dotyczących przygotowania i zachowania podczas rozprawy sądowej dotyczącej rozwodu.

Podział władzy rodzicielskiej podczas sprawy rozwodowej
Jak wygląda przebieg rozprawy w sprawach o określenie władzy rodzicielskiej?

Zanim odbędzie się pierwsza rozprawa dotycząca określenia władzy rodzicielskiej, warto zorientować się jaki przebieg mają tego typu sprawy. Nasi adwokaci rozwodowi i prawnicy przygotowali poradnik opisujący krok po kroku przebieg spraw o określenie władzy rodzicielskiej.

Podpisanie dokumentów rozwodowych na pierwszej rozprawie sądowej
Jak rozwieść się na pierwszej rozprawie?

Czy mozliwy jest rozwód na pierwszej rozprawie? Tak, ale należy spełnić kilka warunków, by było to możliwe. Zachęcamy do zapoznania z poradami naszych adwokatów rozwodowych, które pomogą w szybkim orzeczeniu rozwodu już na pierwszej rozprawie sądowej.