796
page-template-default,page,page-id-796,page-child,parent-pageid-653,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Odszkodowania z tytułu wypadków komunikacyjnych

Wypadek komunikacyjny, dachowanie auta marki Peugeot 307

Wraz z coraz większym natężeniem ruchu na drogach rośnie też ilość wypadków komunikacyjnych. To wszelkiego rodzaju zdarzenia, których skutkiem jest uszczerbek na zdrowiu, ogólny roztrój zdrowia. Mowa tu o stłuczkach, kolizjach, poważnych zderzeniach, potrąceniach i innych przypadkach. Nawet bardzo uważając, nie można ich całkowicie uniknąć. Jednak za poniesione za uszczerbek na zdrowiu, straty materialne i doznaną krzywdę można starać się o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie. Nasza firma, której siedziba znajduje się w Warszawie, kompleksowo pomaga osobom poszkodowanym lub ich rodzinom w tym zakresie. W ramach świadczonych przez nas usług gwarantujemy dochodzenie rekompensaty finansowej w możliwie najkrótszym czasie, sprawnie, rzetelnie – zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym.

Komu i za co przysługuje rekompensata

Aby rozpocząć starania o odszkodowania, najpierw trzeba dokładnie przeanalizować daną sprawę oraz zebrać niezbędną dokumentację medyczną. O rekompensatę za obrażenia ciała może ubiegać się każdy, kto nie został uznany za wyłącznego sprawcę zdarzenia. Należy się ono za doznaną krzywdą po stracie osoby bliskiej:

 • współmałżonkowi,
 • rodzicom,
 • dzieciom,
 • rodzeństwu,
 • dziadkom,
 • wnukom,
 • osobom, które pozostawały w nieformalnym związku z osobą zmarłą.

Poszkodowani mogą ubiegać się o zwrot utraconych dochodów za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub rentę z tytułu utraconych korzyści, jeśli częściowo lub całkowicie utracona została zdolność do pracy zarobkowej. Z kolei w przypadku wypadków śmiertelnych można starać się o zadośćuczynienie po śmierci osoby najbliższej oraz o odszkodowanie związane z pogorszeniem się sytuacji życiowej po śmierci osoby bliskiej. Ponadto ubezpieczyciel może zwrócić koszty pogrzebu i postawienia nagrobka oraz przyznać rentę alimentacyjną.
Oprócz wypłaty odszkodowań osoba, która została poszkodowana w wypadku komunikacyjnym, ma prawo starać się także o zwrot kosztów za m.in.:

 • dojazdy do placówek medycznych,
 • leczenie szpitalne i pozaszpitalne,
 • zakup leków, materiałów opatrunkowych i sprzętu medycznego,
 • opiekę osób trzecich,
 • rehabilitację.

Wypłata odszkodowań za wypadki komunikacyjne wypłacane jest z polisy OC sprawcy. To powszechne ubezpieczenie, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu. Należne kwoty powinny wypłacać zakłady ubezpieczeniowe, jednak w praktyce zdarza się, że jeśli nie unikają tego, to często bardzo zaniżają należne zadośćuczynienie.

Kto jeszcze może starać się o odszkodowanie?

Nie tylko osoby kierujące pojazdami mogą starać się o rekompensatę za poniesiony uszczerbek na zdrowiu czy ogólny roztrój zdrowia. Odszkodowania za wypadek komunikacyjny należą się także wtedy, gdy:

 • byłeś pasażerem,
 • jechałeś taksówką,
 • podróżowałeś pociągiem, autobusem lub tramwajem,
 • zostałeś potrącony na motorze, rowerze, motorowerze, skuterze,
 • zostałeś potrącony jako pieszy.

Nawet jeśli sprawcą jakiekolwiek wypadku był ktoś krewny czy znajomy, to nie trzeba martwić się o należne pieniądze. Wypłatą odszkodowań zawsze zajmuje się firma ubezpieczeniowa – to z jej portfela są wypłacane. Dochodzenie tych środków nie ma też związku z toczącym się postępowaniem karnym – jest niezależną sprawą.

Poza tymi przypadkami podejmujemy się także prowadzenia spraw, w których sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia i pozostaje nieznany.

Kiedy sprawy ulegają przedawnieniu?

Warto wiedzieć, że o odszkodowania przy niewielkich obrażeniach ciała osób uczestniczących w zdarzeniu takich jak np. skręcenia, dolegliwości bólowe, niewielkie złamania, gdy nie ma ofiar w ludziach, można starać się przez okres 3 lat od zdarzenia. W momencie, kiedy jednak poszkodowani odnieśli poważniejsze obrażeniach ciała lub były ofiary w ludziach, okres przedawnienia wynosi 20 lat. Warszawa oraz jej okolice to obszar naszego działania – jeśli tu potrzebujesz wsparcia przy odzyskaniu należnej Ci rekompensaty, możesz liczyć na nasze doświadczenie i skuteczność w działaniu oraz pełną obsługę prawną.

Dowiedz się więcej o odszkodowaniach: