15 maj Czy zdrada wpływa na podział majątku?
Czy i w jaki sposób zdrada wpływa na podział majątku podczas sprawy rozwodowej? Nasi specjaliści przeanalizowali najczęstsze przypadki, szczegółowo omówili i przygotowali szereg porad prawnych, które pomogą korzystnie rozwiązać związek małżeński.
Do jednych z najczęstszych powodów rozwodu zaliczana jest zdrada jednego z małżonków. Zraniona strona nie chce wówczas rozmawiać, a w sądzie – iść na jakiekolwiek ustępstwa. Nierzadko też żąda z tego tytułu większej części majątku. Proces zazwyczaj jest bardzo trudny i długi, a sala sądowa zmienia się w pole bitwy. W praktyce zdarza się, że w niektórych przypadkach upokorzony i skrzywdzony małżonek chce uwolnić się od odpowiedzialności za rozwód. Zdrada jest dla niego okazją do tego, aby przedstawić siebie w lepszym świetle i zabezpieczyć swoje interesy. Nie jest to regułą, ale nasze doświadczenie pokazuje, że bywają i takie sytuacje. Czy przy sprawach rozwodowych zdrada ma jednak jakikolwiek wpływ na dzielenie wspólnego dobra materialnego i niematerialnego? Tego typu sytuacje najlepiej omówić szczegółowo z adwokatem z naszej kancelarii w Warszawie, specjalizującym się w rozwodach.
Gdy zdradzony małżonek żąda większej części majątku …
Zdradzony małżonek za oczywiste uważa, że należy mu się większa część majątku. Czuje się poszkodowany i obwinia za zaistniałą sytuację drugą stronę. Jednak, aby sąd mógł orzec o winie małżonka, który dopuścił się zdrady, trzeba udowodnić, że wpłynęła ona na rozpad związku. Może bowiem być taka sytuacja, że to wydarzenie niekoniecznie się do tego przyczyniło, a małżeństwo de facto już wcześniej przestało mieć rację bytu i istniało tylko „na papierku”. W takiej sytuacji sąd orzeknie, że winę ponoszą oboje małżonkowie lub nawet, że winę za to ponosi zdradzony małżonek.
Równe prawa do podziału majątku
Prowadzona przez nas kancelaria w Warszawie ma na swoim koncie liczne sprawy rozwodowe. Za każdym razem prawnik, którego specjalizacją są rozwody, omawiając prawne aspekty ustania małżeństwa, uprzedza swoich klientów, że zdrada małżonka nie wpływa w żaden sposób na decyzję sądu o podziale majątku. Co do zasady nie ma ona więc znaczenia – żaden zdradzony małżonek z urzędu nie uzyska większej części wspólnych dóbr podczas ich dzielenia.
Podobnie dzieje się w przypadku orzeczenia o winie. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy wyraźnie wskazuje, że oboje małżonkowie mają prawo do równego podziału majątku ze względu na te same w nim udziały. Wyjątkiem od tej reguły może być żądanie przez jednego z małżonków (np. zdradzonego), aby wspólny majątek podzielić w taki sposób, w jakim stopniu obie strony przyczyniły się do jego powstania. Dobry adwokat takie samo rozwiązanie podpowie także osobie, która z perspektywy sądu ponosi winę za rozpad małżeństwa. Zgodnie z przepisami ma ona również prawo do takiego żądania.
Przyczynianie się obu małżonków do powstawania wspólnego majątku polega na staraniach o to, aby rodzina prawidłowo funkcjonowała i były zaspakajane jej potrzeby. Nie chodzi tu tylko o wysokość dochodów, jakie uzyskuje każde z nich, ale także o to, jak gospodarują nimi i o racjonalność wydatków.
Nie tylko aspekt ekonomiczny
Przy takich sprawach jak rozwody i ustalanie kwestii nierównego podziału majątku przy ocenie sądu nie liczy się tylko aspekt ekonomiczny. Zanim wyda orzeczenie, bierze pod uwagę także nakład pracy każdego z małżonków w gospodarstwie domowym i przy opiece nad dziećmi. Może bowiem się zdarzyć, że jeden z małżonków nie zarabiał, bo zamiast pracować, zajmował się właśnie gospodarstwem domowym oraz dziećmi. W momencie, gdyby np. doszło do sytuacji, że jedna ze stron straciła pracę i rozpoczęła „imprezowy”, hulaszczy tryb życia, mając na koncie liczne romanse, trwoniąc pieniądze, to wówczas sąd może podjąć decyzje o nierównym podziale majątku.
Oprócz tego kolejną przesłanką dopuszczającą takie ustalenia w sprawie rozwodowej są inne tzw. ważne powody, zahaczające o naturę etyczną. Ocenia się je z punktu widzenia zasad współżycia społecznego. W praktyce oznacza to, że otrzymanie przez jednego z małżonków korzyści z tej części majątku, do której się nie przyczynił, byłoby właśnie sprzeczne z tymi zasadami. Odnosi się to do takiej sytuacji, gdy w rażący lub uporczywy sposób nie przyczyniał się on do powstawania wspólnego majątku pomimo swoich możliwości, w tym także zarobkowych.
Orzeczony rozwód oznacza, że między małżonkami ustaje wspólność majątkowa. Trzeba pamiętać o tym, że żądanie nierównego podziału majątku nie może być uzasadnione samym faktem, że małżonek zdradził. W tym przypadku z pomocą prawnika rozwodowego trzeba udowodnić, że małżonek wydatkował środki pochodzące ze wspólnego majątku, pomijając obowiązki względem rodziny. A strona, która zdradziła, nie musi żyć w przekonaniu, że to ona otrzyma mniejszą część ze wspólnego majątku. W czasie procesu rozwodowego może bowiem wyniknąć wiele innych aspektów wspólnego pożycia, co trzeba mieć na uwadze.
Zobacz również inne wpisy w kategorii Rozwody
Czy i w jaki sposób zdrada wpływa na podział majątku podczas sprawy rozwodowej? Nasi specjaliści przeanalizowali najczęstsze przypadki, szczegółowo omówili i przygotowali szereg porad prawnych, które pomogą korzystnie rozwiązać związek małżeński.
Kiedy możliwy jest szybki i korzystny rozwód? Nasi adwokaci i prawnicy opisują sytuację, w których sprawa rozwodowa może zostać szybko zakończona na naszą korzyść. Zachęcamy do zapoznania się z analizą najczęstszych przypadków.
Czeka Państwa sprawa rozwodowa i zastanawiają się Państwo w jaki sposób przygotować się do takiej rozprawy? Nasi prawnicy i adwokaci rozwodowi przygotowali szereg przydanych porad dotyczących przygotowania i zachowania podczas rozprawy sądowej dotyczącej rozwodu.
Zanim odbędzie się pierwsza rozprawa dotycząca określenia władzy rodzicielskiej, warto zorientować się jaki przebieg mają tego typu sprawy. Nasi adwokaci rozwodowi i prawnicy przygotowali poradnik opisujący krok po kroku przebieg spraw o określenie władzy rodzicielskiej.
Czy mozliwy jest rozwód na pierwszej rozprawie? Tak, ale należy spełnić kilka warunków, by było to możliwe. Zachęcamy do zapoznania z poradami naszych adwokatów rozwodowych, które pomogą w szybkim orzeczeniu rozwodu już na pierwszej rozprawie sądowej.