713
post-template-default,single,single-post,postid-713,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Egzekucja komornicza – kto płaci VAT?

09 czerwcu 2015 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną uznając w niej komorników za płatników podatku VAT, zmieniając tym samym utrwalony od lat pogląd. Komornicy oczywiście wyrazili sprzeciw wobec powyższego, kwestionując w drodze sądowo-administracyjnej aktualne stanowisko fiskusa, ale jednocześnie zaczęli ustalać opłaty egzekucyjne powiększone o podatek VAT i obciążać nimi …… dłużników.

Tego typu działanie nie znajduje jednak żadnego uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa, gdyż ustawa o komornikach sądowych i egzekucji ustala opłatę egzekucyjną w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, no i oczywiście nie przewiduje podwyższenia tej opłaty o podatek VAT.

Niestety, większość dłużników jest całkowicie nieświadoma bezprawności (bo tak trzeba nazwać działania komorników w tym zakresie) działań komorników i płaci dodatkowo podatek VAT, niejako za komorników.

Powyższe stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 07 lipca 2016 r. sygnatura akt III CZP 34/16, co jednak w żaden sposób nie wpłynęło na praktykę komorników, którzy wciąż wykorzystują niewiedzę dłużników.

 

Autor

Adwokat Mariusz Bartosiak