549
post-template-default,single,single-post,postid-549,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Czy automat do gier to Jednoręki Bandyta?

W myśl prawa Polskiego jak najbardziej tak można tego typu urządzenie określić. Co więcej, można powiedzieć, że każda osoba, która „zadaje” się z Jednorękim Bandytą również zasługuje na to miano. Tak bowiem szeroki krąg osób objętych penalizacją przewiduje polski kodeks karny skarbowy.

Odpowiedzialności karnej skarbowej podlega zatem nie tylko ten, kto bez zezwolenia urządza lub prowadzi grę na automacie, ale także ten kto gra na takim automacie – czyli klient. Co więcej, restrykcyjna interpretacja „urządzania” gry niektórych Urzędów Celnych prowadzi do wniosku, że odpowiedzialności podlega każdy, kto czerpie korzyść z takiej gry np. wynajmujący lokal w którym z takich automatów można korzystać (autor niniejszego tekstu nie zgadza się z tą interpretacją). Kary za tego typu przestępczą działalność są zróżnicowane. Temu kto urządza lub prowadzi grę na automacie grozi kara grzywny 720 stawek dziennych (stawka ta nie może być niższa niż 1/30 minimalnego wynagrodzenia i wyższa niż jego czterystukrotność) albo kara pozbawienia wolności do lat 3 (albo obie kary łącznie), zaś temu kto uczestniczy w grze na automacie grozi kara grzywny 120 stawek dziennych.

Nadmienić należy, że możliwość legalnej gry na automatach istnieje wyłącznie w kasynach posiadających stosowne koncesje, gdyż wszelkie inne miejsca utraciły stosowne zezwolenia (o ile kiedykolwiek je posiadały).

 

Autor
Adwokat Mariusz Bartosiak