Prawo pracy jest przejawem szczególnej uwagi i troski Państwa. Ze względu na specyfikę zagadnień, które prawo to reguluje, dotyka ono bezpośrednio niemal każdego z nas. Ze względu na swoją powszechność i specyfikę działalności gospodarczej pracodawców, dochodzi na jego tle do licznych sporów, znajdujących swoje rozwiązanie na sali sądowej.
W sprawach związanych ze sporami na tle prawa pracy specjalizują się: adwokat Kamil Kaliciński, adwokat Tomasz Ode.
Udzielana przez Naszą Kancelarię z siedzibą na terenie miasta Warszawa pomoc prawna w zakresie spraw prawa pracy polega na:
- Udzielaniu porad prawnych – czasem zwykła porada prawna pozwala rozwiązać problem klienta.
- Sporządzaniu projektów pism i umów – bardzo często profesjonalnie sporządzone pismo lub umowa potrafi uchronić przed przyszłymi problemami.
- Reprezentowanie klienta przed sądem – profesjonalny pełnomocnik (adwokat) bywa niezastąpiony w postępowaniu sądowym.
Adwokaci z Bartosiak & Wspólnicy – specjaliści prawa pracy
Każdy specjalista prawa pracy z Kancelarii „Bartosiak & Wspólnicy”, z siedzibą na terenie miasta Warszawa, świadczy usługi w zakresie profesjonalnej obsługi stosunków pracowniczych. Oferujemy kompleksową pomoc prawną w zakresie opiniowania umów o pracę, przygotowujemy umowy o zakazie konkurencji, regulaminy pracy, a także umowy cywilnoprawne (umowy o dzieło, umowy zlecenia).
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w dziedzinie, jaką jest prawo pracy, możemy reprezentować zarówno pracodawcę, jak i pracownika w takich sprawach, jak:
- spory związane z finansami w ramach stosunku pracy (np. spory o wynagrodzenia, ekwiwalenty),
- spory dotyczące stosunku pracy (m.in. sprawy o rozwiązanie umowy o pracę, klauzule poufności, klauzule zakazu konkurencji),
- spory oraz sprawy wiążące się z czasem pracy (dyżury lekarskie, delegacje, nadgodziny i ich rozliczanie),
- zwolnienia grupowe i wypłaty odpraw,
- odszkodowania za wypadki przy pracy.
Każdy adwokat z Kancelarii „Bartosiak & Wspólnicy”, którego specjalnością jest prawo pracy, jest w stanie zapewnić kompleksowe doradztwo oraz fachową pomoc prawną w nawet najbardziej skomplikowanych sprawach z zakresu prawa pracy.
Swoją ofertę kierujemy zarówno do klientów indywidualnych z miasta Warszawa, jak również do międzynarodowych koncernów działających w różnych formach prawnych, zarejestrowanych w Polsce oraz za granicą.
18.06.2021 r.
Czy pracodawca może zmienić wysokość premii regulaminowej pracownika?
Tak, ale tylko przy zachowaniu odpowiedniego trybu tj. wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie, zawierać oświadczenie o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy oraz zastosować odpowiedni termin wypowiedzenia i pouczenie.
Tymczasem pracodawca klienta naszej kancelarii jedynie oświadczył mu, że zmniejsza wysokość jego premii. Po 3 latach otrzymywania niższej premii pracownik zgłosił się do naszej kancelarii i zlecił odzyskanie pomniejszonego wynagrodzenia. Sąd zasądził całość dochodzonej kwoty z tego tytułu (premii regulaminowej za 3 lata wstecz wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie), pomimo dużego oporu pracodawcy :).